• Anasayfa
  • Anasınıfı
RSS
» » 5 Ocak Adana'nın Kurtuluşu İle İlgili Konuşma Metni
Belirli Gün ve Haftalar
Yazılı Soruları
Kategoriler
Önemli İçerikler
Popüler İçerik
Tarih: 16-11-2012, 07:10


Bundan tam 88 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının ortaya koyduğu , kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler, rahat ve huzurluyuz. Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş, büyük Türk Milletinin çocukları olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir gururla anmaktayız.
Ulu Önder Atatürk, "Bende Kurtuluş Savaşı’nın ilk duygusal girişimi bu memlekette, bu güzel Adana`da ortaya çıkmıştır." diyerek Adana`nın kurtuluş mücadelesinde bir dönüm noktası olduğunu dosta düşmana ilan etmiştir"
Mondros ateşkesinden sonra topraklarımızı parsel parsel bölüşen İtilaf devletleri’ni arkasına alan Ermeniler “Büyük Ermenistan” düşünün peşinde koşmaya başlamıştır.10 Temmuz 1920`de Ermeniler tarafından büyük bir şiddetle soykırım harekatına girişilmiş ve bu harekat sonucu , kadınlı çocuklu on binlerce Adanalı Toros`lara doğru kaçmıştır. 4 gün süren bu hareket tarihe " Kaç Kaç" olayı olarak geçmiştir.
Saimbeyli’de her gün erkekler çarmıha gerilmiş, insanlar kilise önünde baş aşağı asılmıştır. Bu zulümden kaçarak kurtulmayı başarmış bir kadının anlattıkları ise tüyler ürpertici bir vahşetin resmi gibidir. Kadın :
“Küçük çocuklar ve bebekler pişirilerek annelerine yediriliyor, sonra bu kadınlar sıraya dizilerek demir tellerle boğuluyor; erkelerin etleri çivili topuzlarla yolunuyor” demiştir.
Bu vahşeti doğrulayan en önemli kişilerden biri ise Saimbeyli’nin o dönemdeki adı ile Haçın kazası’nın Ermeni Kaymakamı Çaylan Karabet’tir. Çaylan Karabet anılarında o dönemi şöyle anlatmaktadır:
“ Kaymakamlığa başladığım günden beri bütün Ermenileri karşımda buldum. İlk zamanlarda polis komiseri Hayık Efendi beni biraz dinledi, emirlerime boyun eğdi. Sonradan öbürlerinin kışkırtmasıyla o da beni yalnız bıraktı. Ermeni Jandarma Kumandanı Üsteğmen Bedros, sıradan bir eşkıya olan Gizik Duran’ın evini yaktı. Duran da eşkıyalığı bırakarak milliyetçi bir Türk olarak karşımıza dikildi. Bu gerekir miydi?
Yine bu Jandarma Kumandanı, silah aramak bahanesiyle durmadan köylere giderek, erkek ve kadınları toplar, özellikle kadınları abdestlerini yaptırıncaya kadar döverdi.
Kamavor Kumandanı Cebeciyan, bir gün güzel bir Türk Kadınına tecavüz etmek istedi. Ne var ki kadının mertçe savunması karşısında amacına ulaşamadı.
Bu çirkin işlere bir türlü engel olamadım. Güvenliği sağlamak için Fransızlardan yardım istedim. Hiç cevap alamadım. Bu çirkin durum bütün korkunçluğu ile hatta şehirdeki Müslümanların en iğrenç biçimde öldürülmeleriyle sonuna dek sürdü.”
Sevgili Gençler,
Bu satırları yazan bir Türk değildir. Bu satırların sahibi, Ermeni bir Kaymakamdır. Şimdi bütün bunları unutup Ermeniler’e soykırım yaptığımızı ilan edenler; “Bir buçuk milyon Ermeni’yi öldürdük” diyenlere Nobel Edebiyat ödülü verenler, bugünlerde bir özür dileme kampanyası başlattılar. Biz niçin ve kimden özür dileyeceğiz. Hamile kadınlarımızın karnını deştikleri için Ermenilerden özür mü dileyeceğiz. Hayır sevgili gençler, özür dilemesi gereken biz değiliz. Dün Ülkemizde, bugün Gazze’de vahşeti yaşatanlar, bütün insanlıktan özür dilemelidir.
Ben bir insan olarak: Sıcak yatağımda yatarken çölü kanları ile sulayan Filistinli bebekler ve kadınlara yardım edemediğim için özür diliyorum…
“Bu harekat, İsrail’in saldırısı değil, savunmasıdır” diyenlere bir ayakkabı da ben fırlatamadığım için özür diliyorum…
Sevgili Gençler;
Bugün Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşu’nun 87.yıldönümünde bu topraklar için
fedakarlık gösteren Tekelioğlu Sinan, Kara Afat, Selahattin Adil, Manisalı Ali, Osman Çamurdan, İbo Osman, Hacı Ağa, Şehit Ökkeşoğlu Efe, Emin Ağa, Kılavuz Hatice, Tayyar Rahime, Kara Fatma (Adile Onbaşı) gibi daha nice kahramanları rahmetle ve minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum.

Konu Etiketleri:
Geri
  • Yorumlar: 0
  • Görüntülenme: 1412
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için lütfen tıklayınız.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu:*